Tyflokabinet České Budějovice, o.p.s.


Úvod

Naše služby Technika O zrakových vadách Braillovo písmo Informace a dokumenty Kontakt

Naše technické vybavení - kompenzační pomůcky

Pro výuku obsluhy osobních počítačů pro zrakově postižené disponujeme všemi dostupnými kompenzačními technologiemi jako je například software WinMonitor, Supernova, JAWS, ZoomText, NVDA, VoiceOver a další.

Pro antivirovou ochranu našich systémů na platformě Windows využíváme produkty AVG

Stolní kamerová lupa ClearView C HD 24"
Kamera lupy snímá předlohu na pohyblivém čtecím stolku a její zvětšený obraz promítá na monitoru. Silně slabozraký uživatel tak může s textem či grafikou v tištěné nebo psané podobě běžně pracovat (číst knihy, prohlížet mapy), a to při zvětšení až 75x, které je běžnými optickými pomůckami nedosažitelné. Čtení usnadňují také další funkce, jako kontrastní barevné zobrazení, vodicí linky či režim náhledu.

Telefon pro nevidomé - SmartVision od KAPSYS
Nejmodernější chytrý telefon plně přístupný uživatelům se zrakovým postižením, díky unikátnímu “hybridnímu” uživatelskému prostředí. Má klasickou klávesnici, dotykový displej a lze jej ovládat i hlasovými příkazy. Má jednoduché a česky ozvučené menu. Disponuje službou GPS navigace, má MP3 přehrávač, čtečku audioknih a mnoho dalších funkcí.

Telefon má rozměr 130 x 60 x 13 mm a váhu 140g. Vybavený je procesorem Cortex A9 1 GHz. Vnitřní paměť má kapacitu 4GB a pro externí paměť slot na microSD v kapacitě až 64GB.

BoomBox Plus
BoomBox Plus je miniaturní MP3 přehrávač a radiopřijímač s jednoduchým a dobře hmatným ovládáním. Dokáže přehrávat hudbu, komentované filmy a jiné MP3 soubory z běžného Flashdisku.

Skříňka přístroje má po stranách integrované stereo reproduktory s dobrou hlasitostí pro poslech v místnosti. V horní části jsou umístěna dobře hmatná tlačítka pro ovládání a USB port pro Flashdisk. K zapnutí přístroje a ovládání hlasitosti je určen modře prosvícený knoflík z přední části. Napájen je z vnitřní baterie, která se dobíjí USB kabelem.

Telefon pro nevidomé - iPhone 5C s RIVO
RIVO je malá numerická klávesnička pro nevidomé, kterou lze prostřednictvím Bluetooth bezdrátově připojit k telefonům, tabletům a přehrávačům se systémem iOS.

iPhone využívá odečítač VoiceOver, s jehož pomocí lze telefon plně ovládat pomocí gest a dotyků i s těžkým postižením zraku. V kombinaci s RIVO ale nabízí uživateli plnou kontrolu nad telefonem a umožní snadné psaní textu nebo využívání Internetu.

Telefon pro seniory - Aligator A310
Jedná se o telefon s jednoduchým ovládáním, velkými a dobře hmatnými tlačítky, která po stisku mluví česky. Má i speciální SOS tlačítko, které po stisku odešle SMS zprávu obsahující údaje o poloze mobilního telefonu (SOS Locator). Disponuje také funkcemi budík, kalkulačka, rádio a hudební přehrávač. V horní části má zabudovanou svítilnu, která se ovládá vlastním tlačítkem a funguje i při vypnutém telefonu.

HP Split x2 13
Tablet PC s Intel Core i5 4200U, multidotykový 13.3" LED 1366x768 antireflexní, RAM 4GB DDR3L, Intel HD Graphics 4400, SSD 64GB + HDD 500GB (5400).

Displej je odnímatelný a samostatně může sloužit jako obrovský 13" tablet s interním SSD. Podvozek obsahuje v útrobách pod klávesnicí další baterii a klasický 2,5" HDD. Uživatel má tak k dispozici dostatečný úložný prostor pro data i dostatek elektrické energie na cesty.

Počítač disponuje dostatečným výpočetním výkonem. Je dobře použitelný pro odečítače s náročnější hlasovou syntézou a díky grafickému výkonu pro kompenzační technologie na zvětšování a transformace obrazu.

PocketBook Basic 2 614
Čtečka elektronických knih. Displej tvoří elektronický papír E-ink HD Pearl s úhlopříčkou 6", schopností zobrazit 16 odstínů šedé, jemností 166 dpi a rozlišením 800 x 600 bodů. Papír má výborný kontrast i bez vlastního podsvícení a tak baterie vydrží na jedno nabití až jeden měsíc.

Pracuje s textovými formáty PDF, PDF s DRM, EPUB, EPUB s DRM, DJVU, FB2, FB2.ZIP, DOC, DOCX, RTF, PRC, TCR, TXT, CHM, HTM, HTML, MOBI, ACSM.

Pracuje s obrázkovými rastrovými formáty JPEG, BMP, PNG, TIFF.

Má vypínací tlačítko, dvě šipky a kurzorové pole. Váha je 188 gramů. Nabíjí se a komunikuje přes mikro USB. Je vybavena interní pamětí s kapacitou 4 GB a slotem pro paměťové karty Micro SD do kapacity 32 GB.

Díky funkce zvětšování písma a výběru fontů může být vhodným pomocníkem pro slabozraké.

EVOLVEO WK29W
Ultralehká klávesnice (váha 306 gramů) pro bezdrátové připojení k telefonům s hlasovým výstupem, tabletům, čtečkám, počítačům a ostatním mobilním kompenzačním pomůckám. Díky dobře hmatným klávesám je vhodná pro těžce zrakově postižené. Připojuje se pomocí bezdrátové technologie Bluetooth 3.0. Je kompatibilní se systémy Windows 2000, Windows XP, Windows ME, Windows VISTA, Windows 7, Windows 8, Android, MAC OS (iPad, iPhone).

ClearReader+
ClearReader+ je lehké a přenosné zařízení pro digitalizaci a předčítání textů. Napájen může být ze sítě nebo z baterie. Po vyklopení kamery stačí zmáčknout jediné tlačítko a přístroj přečte lidským hlasem text, který mu předložíte na papíře. Můžou to být noviny, krabička léků nebo kniha. ClearReader umí 29 jazyků a mluví 42 různými hlasy.
K zařízení máme připojen i speciální Feature Pack a tak se z něj stane po připojení monitoru i elektronická lupa.

Compact 7 HD
Compact 7 HD je přenosná kamerová lupa s obrazovkou o úhlopříčce 17,5 cm (7“) s vysokým rozlišením a rozsahem zvětšení 2 až 24. Díky stojánkovému provedení je předurčena k čtení textů nebo prohlížení obrázků. K dispozici je zobrazení barevné, černobílé, inverzní bíločerné a mnoho barevných semicolor schémat. Její obsluha je velmi jednoduchá.

Compact 5 HD
Compact 5 HD je ruční elektronická lupa s výklopným stojánkem. S úhlopříčkou obrazovky 12,5 cm lze prohlížet zejména tištěný text a obrázky. Zvětšení lze nastavovat pomocí dvou tlačítek plynule v rozsahu 1,5 až 20. Uživatel má také možnost přepínat způsob zobrazení pro lepší vnímání barev. K dispozici je zobrazení barevné, černobílé, inverzní bíločerné a mnoho barevných semicolor schémat.

Compact 4 HD
Compact 4 HD je ruční elektronická lupa s magneticky připojitelným stojánkem a vlastním přisvícením. Úhlopříčka obrazovky je 11 cm a zvětšení lze nastavovat pomocí dvou tlačítek plynule v rozsahu 1,5 až 12. Uživatel má také možnost přepínat způsob zobrazení pro lepší vnímání barev. K dispozici je zobrazení barevné, černobílé, inverzní bíločerné a mnoho barevných semicolor schémat. Konstrukce lupy působí robustním dojmem, je však lehká a díky pogumovanému povrchu lze dobře držet v ruce. Díky praktickému stojánku lze lehce táhnout po textu a zachovává si při tom konstantní velikost zvětšeného textu i sklon. Po vyjmutí ze stojánku s ní lze např. prohlížet drobné předměty.

iMac
Náš 27 palcový Apple iMac s OS X Lion obsahuje čtyřjádrový Intel Core i5 2,7 GHz 4 GB paměti (dva 2GB moduly), 1TB pevný disk, AMD Radeon HD 6770M s 512 MB pro rozlišení 2560x1440.
K dispozici máme bezdrátovou klávesnici, Magic Mouse i Magic Trackpad.

iPad 2
Tablet s 10ti palcovou dotykovou obrazovkou umožňuje provozovat aplikace pro iPad speciálně přizpůsobeným rozhraním. Systém iOS na iPadu také obsahuje screen reader zvaný VoiceOver s českým hlasem, který se ovládá dotykovými gesty a s pomocí kterého může nevidomý uživatel na přístroji pracovat. VoiceOver také podporuje bezdrátové braillské displeje.
Naše zařízení je v konfiguraci: 32GB SSD, Wi-Fi, 3G mobilní internet i navigační čip GPS.

Lenovo ThinkVision L2461x
Pro ovládání počítače dotykem ruky,což využíváme především pro zvětšovací kompenzační technologie, máme k dispozici dva 24 palcové LCD monitory. L2461x má 23,6" úhlopříčku (White LED technologie), integrovanou webkameru, mikrofon, 2x 3W reproduktory, rozlišení 1920x1080 bodů, 5ms doba odezvu, rozteč 0,272 mm, poměr stran 16:9, jas 300 cd/m2, kontrast 1000:1, pozorovací úhly 170/160, konektory D-Sub, HDMI a USB Hub.

HALL3000 ION2
Prostorově úsporné minipočítače (nettopy) HALL 3000 ION a HAL 3000 ION2.
HALL 3000 ION2 disponuje dvoujádrovým procesorem Intel Atom 525 o frekvenci 1,80 GHz, grafickou kartou NVIDIA ION II GT218 a 3 GB operační paměti DDR3. Pro komunikaci je k dispozici 10/100/1000Mbps LAN, Wi-fi 802.1 1 (b/g/n), Bluetooth 3.0 a USB 3.0.

EasyLink
Systém tvoří braillská klávesnice doplněná o 12-ti znakový braillský řádek s bezdrátovým připojením (Bluetooth) ke kapesnímu počítači PDA nebo k mobilnímu telefonu nebo k PC. Programové vybavení systému EasyLink zabezpečuje všechny potřebné zápisníkové funkce: obsahuje editor, diář, adresář, správu pošty, úkolník a kalkulačku.

Papenmeier TRIO
Braillský řádek se 40ti znaky a braillskou klávesnicí. Pro navigaci dosponuje integrovaným joystickem - Easy Access Barem. Připojitelný k PC kabelem pomocí USB nebo bezdrátově přes BT. Má vnitřní paměť a ve stand-alone režimu lze využít jako zápisník, kalkulátor a diář.

Bierley Mouse USB
Ergonomická kamerová lupa v provedení myši do ruky. Video okno, v němž pozorujete obraz z lupy, můžete umístit kdekoli na obrazovce počítače i upravit jeho rozměry. Má pevné zvětšení 18x na monitoru 43,5 cm (17“).

Kamerová televizní lupa COLOR UNI
Umožňuje zobrazení předlohy v reálných barvách a odstínech; pozitivní a negativní zobrazení v kombinaci barev modrá, žlutá, černá a bílá; nastavitelné zvětšení obrazu podle objektivu a obrazovky 6x až 94x.

iLook
iLook je nejmenší kamerová lupa na světě. Když hůře čtete drobný tisk, pak tím pravým řešením může být elektronická lupa iLook, která zvětšuje text nebo obrázky až 20 krát. Elektronickou lupou snadno přečtete jízdní řád, jídelní lístek, nejrůznější návody, štítky na skleničkách i účtenky. Lupa váží pouhých 70 gramů.

COMPACT+
Kapesní kamerová lupa, která zvětšuje text, obrázky nebo předměty až 10x v krocích 5x, 7.5x a 10x. Má širokoúhlý vestavěný TFT dispej s vysokým rozlišením a kontrastem, TFT 11cm s rozlišení 480x272 pixelů. Číst lze v některém ze šesti volitelných režimů: 2 barevné fotorežimy pro prohlížení obrázků v plných barvách a 4 režimy se zvýšeným kontrastem (černobílý nebo zabarvený pozitiv a negativ).

FarView
Farview je kapesní kamerová lupa pro čtení na dálku i nablízko. Nablízko běžně čtete knížky nebo časopisy. Na dálku si na ulici přečtete název ulice, na nádraží nebo na letišti velké nadhlavní informační tabule. Prostě si předmět přiblížíte, vyfotografujete a uložíte do paměti přístroje a v klidu prohlédnete. Kamera je velmi vhodná i pro zpracovávání dokumentů: Je možné nasnímat až 100 stránek knihy nebo jiných dokumentů formátu A4, uložit si je a doma pak v klidu zvětšovat, rolovat a zpracovávat. Lupu je možné připojit k externímu monitoru či k počítači a na dokumentech spolupracovat s kolegy ze školy nebo ze zaměstnání.

Kamerová televizní lupa PRISMA
Barevná zvětšovací lupa ve skládacím stojánku. Při čtení je pohybováno předlohou a lupa zůstává v klidu. Lupa je vybavená funkcemi umožňujícími práci se zvětšenou předlohou: černobílý kontrastní pozitiv nebo kontrastní negativ pro čtení textu a barevný fotorežim pro prohlížení obrázků. Velikost zvětšení se volí změnou výšky stojánku v rozsahu 5 až 52x na monitoru 21".

Stolní kamerová lupa ClearView
Lupa umožňuje zvětšení v rozsau 2x - 50x. Ovládací panel lupy je součástí čtecího stolku, takže ruce při čtení není třeba téměř vůbec přemisťovat. Lupy mají automatické zaostřování a zvětšení, jas i kontrast se nastavují elektronicky pouze stiskem tlačítka; přístroj tak mohou snadno ovládat i uživatelé se zhoršenou pohybovou koordinací. Předlohu čtete nebo prohlížíte na pohyblivém čtecím stolku. Jednoduchým úkonem si nastavíte potřebné zvětšení a zvolíte režim prohlížení: kontrastní pozitivní nebo negativní režim pro práci s textem, barevný a černobílý fotorežim pro prohlížení obrázků.

Stolní kamerová lupa MultiView
Lupa umožňuje až 90x zvětšení, přebarvování předlohy a vložení linek do textu pro usnadnění čtení. Ovládání je umístěno přímo na kameře a připojeném ovladači (Gamepad). Snímat dokáže obraz z pracovního prostoru (stolu) a vzdálené scény (např. školní tabule). Zobrazovací jednotkou je 19" monitor.

Kamerová lupa ClearNote
Skládací kamerovou zvětšovací lupu ClearNote lze připojit do USB vstupu počítače a zvětšený obraz předlohy pak pozorovat ve video okně lupy na počítačovém monitoru. Natáčecí kamera lupy dovoluje snímat a pozorovat nejen zvětšený obraz předlohy z desky stolu ale též zvětšený obraz z okolního prostoru, např. z tabule nebo vlastní tvář (místo pohledu do zrcadla). Lupa si pamatuje tři různá nastavení odpovídající třem různým polohám kamery.

Mikroskop BRESSER Visiomar
Monokulární mikroskop s celoskleněnou optikou doplněn vícebodovým LED osvětlením s barevnými filtry. Základní zvětšení je od 40x do 640x, popř. s použitím Barlow systémem až 1024x. Kamerový systém je připojitelný přes rozhraní USB, nativní rastr systému je 800x600 pixelů.

Klávesnice ZOOMTEXT
Speciální klávesnice se zvětšeným popisem kláves a s 18 funkčními klávesami pro přímé ovládání zvětšovacího programu ZoomText.

Klávesnice CONNECT IT CI-71
Klávesnice s bílím LED podsvícením s velkým fontem kláves. Má tlačítko pro zap/vyp osvětlení. K počítači se připojuje přes rozhraní USB.

Kalkulátor pro nevidomé
Kapesní kalkulátor s integrovaným hlasovým výstupem. Umožňuje základní aritmetické operace a pokročilé aritmetické operace jako je výpočet procent výpočty druhé odmocniny a mocnin, výpočty s konstantou Pí. Umožňuje i převádění měn, výpočty úroků. V kalkulátoru je integrovaná funkce datum, hodiny a budík. Nastavitelná je hlasitost v 6 stupních. Napájí se dvěma tužkovými bateriemi, lze ji napájet i ze sítě. Umožňuje i připojení sluchátek.

4X4 PRO
Braillská tiskárna Index Everest umožňuje oboustranný tisk textu na papír v šestibodovém nebo osmibodovém braillském písmu, tisk grafiky, grafických znaků či reliéfní tisk latinky. Stavy při tiskárna uživateli oznamuje zvukovou signalizací nebo anglickým hlasem. Tiskárna se připojuje přes rozhraní USB, LPT nebo síťové rozhraní Ethernet

P.I.A.F.
P.I.A.F. je stroj pro výrobu reliéfních obrázků na speciální (vzpěnovací) papír. Produktem je hmatný obrázek, který věrně kopíruje černotiskovou konturu předlohy a umožňuje zrakově postiženým uživatelům zlepšit vnímání obrázků či získat prostorovou představu. Hmatný reliéf vystupuje z plochy speciálního papíru a lze tedy tímto způsobem zhotovovat mapy, pomůcky pro matematiku a obecně zlepšovat prostorovou představivost.

Zvuková střelba
Speciální střelecký trenažér pro nevidomé. Pistole je kovová, vybavená laserovým zaměřováním a je věrnou replikou CZ 75 cal.9 Luger. Terč je propojen s počítačem a střelba je ihned vyhodnocována. Zaměřování na terč je střelci signalizováno vzrůstajícím a klesajícím tónem. Zásah terče je oznámen hlasovým výstupem včetně informace o chybě míření.