Tyflokabinet České Budějovice, o.p.s.

Postup pro získání kompenzační pomůcky pro osoby se zrakovým postižením


zpět

Příspěvky na pořízení kompenzačních pomůcek řeší zák. 329/2011 Sb. a vyhl. 388/2011 Sb.
(vyhláška MPSV č. 182/1991 Sb. není již platná)
1. Oslovte Tyflokabinet
s žádostí o pomoc při výběru vhodné kompenzační pomůcky. Spojit se s námi můžete telefonicky nebo elektronickou poštou. Můžete nás také rovnou navštívit, ale vždy je lepší si domluvit schůzku.

2. Navštivte Tyflokabinet.
Rádi Vám předvedeme širokou nabídku kompenzačních pomůcek, které si budete moci vyzkoušet.

3. Vyberte si vhodnou pomůcku.
Z každé kategorie pomůcek máme nejméně jeden reprezentativní vzorek k vyzkoušení. Pomůcku Vám rádi předvedeme a seznámíme Vás s její obsluhou. K vyzkoušení budete mít tolik času, kolik budete potřebovat. Navštívit nás můžete i opakovaně, vždy je lepší si před pořízením pomůcky vše důkladně rozmyslet.

4. Žádejte o příspěvek na pořízení pomůcky
Pomůcku, která se bude jevit jako optimální pro kompenzaci daného zrakového postižení Vám pomůžeme získat. Rádi Vám vysvětlíme jakým způsobem a kde žádat o příspěvek na pořízení. (Příspěvek poskytují krajské pobočky Úřadu práce podle zák. 329/2011 Sb. a vyhl. 388/2011 Sb.)

V této souvislosti Vám také vystavíme vyjádření o vhodnosti kompenzační pomůcky pro Vaší oční vadu.

V případě náročné pomůcky se složitou obsluhou musí být také předpoklad, že zvládnete její obsluhu. V případě osobního počítače je předpokladem alespoň základní orientace na klávesnici. Pro dobré zvládnutí obsluhy je však velmi důležité absolvovat kurz "psaní všemi deseti". Výuku obsluhy se speciálním programovým vybavením (zvětšovačem, hlasovým odečítačem) provádíme podle aktuální kapacity v našich učebnách, nebo u Vás doma. Výuka je individuální a její obsah závisí na vašich schopnostech a potřebách. Vše poskytujeme zdarma.

5. Získejte pomůcku.
Kompenzační pomůcky neprodáváme. Je to především z důvodů naší nezávislosti při doporučování pomůcek. S objednáním pomůcky Vám ale rádi pomůžeme. Pomůžeme Vám se vším od vytvořením objednávky až po instalaci počítače u Vás doma.Přehled kompenzačních pomůcek na které dle přílohy I., vyhl.č. 388/2011 Sb. přispívá krajská pobočka Úřadu práce a Zdravotní postižení odůvodňující přiznání příspěvku dle přílohy I., článku 2. zákona č. 329/2011 Sb. naleznete zde: PŘEHLED